Marčevski društveni pohod v Tamar

Tamar je priljubljena izletniška točka in ena lepših alpskih dolin. Najenostavnejše je seveda parkirati v Planici in se v dolino Tamar odpraviti na približno eno uro dolgo pešačenje. Tako smo se na pot podali tudi člana Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije 16. marca 2024. V Tamar iz Planice vodita 2 poti. Ena je urejena gozdna pot, ki je samo pešpot, po drugi pa se lahko sprehajate ali vozite z avtomobilom (poleti). Nas je pričakala še delno zasnežena pot, ki je lepo pričarala zimsko idilo. V dolini Tamar nas je najprej pričaka kapela Marije Pomagaj, takoj za njo pa seveda planinski dom, kjer pripravljajo dobre jedi in vas prijazno postrežejo. Tu smo se pohodniki spočili, okrepčali in preoblekli. Priporočamo tudi ogled izvira Save Dolinke pri slapu Nadiža v neposredni bližini, kar pa sedaj ni bilo možno zaradi vremenskih razmer. Ko smo se vrnili na parkirišče smo si ogledati Planico, kjer so nas pozdravile skakalnice in zanimiv smučarsko-skakalni tekaški center. Pot je primerna za hojo skozi celo leto, tudi v primeru obilice snega je ponavadi dobro urejena. Poleti, ko pa je huda pripeka, pa je Tamar idealen kraj, da se malo ohladite, saj so temperature tu vsaj za kako stopinjo ali dve nižje kot v Kranjski Gori. Imeli smo se zelo lepo in dan zaključili ob skupnem druženju v Ratečah. (Jožica Filipčič)